Christopher S. Hyatt R.I.P. (1943-2008)

Jest nam niezmiernie przykro poinformować, że 9 lutego, w wieku 64 lat zmarł Christopher S. Hyatt, wybitny nie-ortodoksyjny okultysta i psychoterapeuta reichiański. Autor licznych fascynujących książek poświęconych deprogramowaniu i metaprogramowaniu ludzkiego biokomputera, z których jedną, Tabu: seks, magia, religia wydaliśmy, a kilka następnych mamy w planach wydawniczych. (Jego Undoing Yourself With Energized Meditation stanowi jedną z naszych ulubionych książek.) Założyciel i właściciel zaprzyjaźnionego z nami wydawnictwa New Falcon Publications, dostarczającego Okulturze mnóstwa inspiracji.

Christopher S. Hyatt urodził się 12 lipca 1943 roku w Chicago jako Alan Miller. W wieku siedemnastu lat opuścił liceum i zaciągnął się do marynarki wojennej. Jego przygoda z wojskiem trwała krótko. Alan rozpoczął karierę akademicką od studiowania księgowości w Los Angeles City College, ale magisterium zrobił z psychologii na California State University w Los Angeles. Posiadał dwa doktoraty – z psychologii (na Western University) i zachowań ludzkich (na United States International University). Specjalizował się w psychologii klinicznej i eksperymentalnej. Był autorem znaczących dzieł naukowych na temat testów psychologicznych i percepcji piękna. Studiował psychoterapię reichiańską u Israela Regardiego, wybitnego specjalisty w tym zakresie (a zarazem dawnego sekretarza Aleistera Crowleya). Regardie wprowadził go w świat Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. Alan prowadził też własną praktykę psychoterapeutyczną oraz szereg sprawnie funkcjonujących interesów. Majątek zgromadzony dzięki udziałom w przemyśle komputerowym pozwolił mu założyć New Falcon Publications – jedno z najważniejszych na świecie wydawnictw specjalizujących się w literaturze okultystycznej i psychodelicznej.

Alan Miller przez wiele lat prowadził wlasną gałąź Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. Był również wysokim wtajemniczonym Kalifatu Ordo Templi Orientis (IX*), z którego wycofał się na skutek odmiennej wizji funkcjonowania zakonu magicznego. Pod pseudonimem literackim Christopher S. Hyatt napisał kilkadziesiąt książek, m.in. Undoing Yourself With Energized Meditation, Urban Voodoo, Pacts With The Devil, Tantra Without Tears, Secrets of Western Tantra, The Psychopath’s Bible. Jako bliski przyjaciel Roberta Antona Wilsona wydawał większość jego dzieł. Zainspirował też do pisania dwóch innych znanych autorów thelemickich: Lona Milo DuQuette’a i Jamesa Wassermana. Był zapalonym żeglarzem, mającym na swym koncie podróż dookoła świata. Słynął także ze swej działalności charytatywnej, m.in. na rzecz chorych na AIDS. Przeznaczył dziesiątki tysięcy dolarów na odrestaurowanie oryginałów Tarota Thota.

Alan Miller zmarł w swoim domu w Scottsdale, w Arizonie, po długotrwałej walce z rakiem. Zostawił po sobie żonę Lindę i syna Michaela.

Będzie nam go brakować, choć za niego mówią jego dzieła!

Share Button