ELECTRIC URANUS / X-NAVI:ET – ‚VOICES OF THE COSMOS’

Gorąco polecamy tą jedną z najciekawszych tegorocznych płyt, która lewituje zmysły!

ELECTRIC URANUS / X-NAVI:ET – ‚VOICES OF THE COSMOS’

Sygnały z przestrzeni kosmicznej pochodzenia naturalnego, zarejestrowane przez radioteleskopy, a także nagrania z wypraw pozaziemskich stały się podstawą utworów, które znalazły się na płycie ‚VOICES OF THE COSMOS’. Twórcami kompozycji są: znany z formacji HATI Rafał Iwański, który występuje solowo od kilku lat jako X-NAVI:ET i Wojciech Zięba czyli ELECTRIC URANUS, szef wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey. Obaj panowie nie od dzisiaj tworzą muzykę elektroakustyczną. Każdy z autorów skomponował po trzy utwory, które składają się na 40-minutową podróż. Gwiezdne odgłosy – fale elektromagnetyczne z pulsarów po pokonaniu kosmicznej pustki przekonwertowane na sygnały akustyczne, dialogi astronautów czy start rakiety, połączone zostały z brzmieniami instrumentów elektronicznych. Nie brakuje tu też instumentów akustycznych, w tym zbudowanych przez samych autorów. Muzycy wykorzystali między innymi takie materiały jak blachy, stalowe pręty czy sprężyny. Na krążku znajdują się również dwa obrazy video-art autorstwa Chrisa Konky’ego stworzone do wybranych utworów.

Projekt ma też swoje oblicze koncertowe i prezentowany był z dużym sukcesem chociażby w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod największym w Polsce radioteleskopem w Piwnicach pod Toruniem oraz w nowoczesnym Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kolejne koncerty odbędą się późnym latem i jesienią – w planetariach i instytucjach naukowych w Polsce. Płyta została wydana nakładem wydawnictw Beast of Prey i Eter Records w pięknym trzypanelowym digipacku.
Album ‚VOICES OF THE COSMOS’ oraz fragmenty utworów i więcej informacji o projekcie, w tym garść recenzji można znaleźć m.in. tutaj

Share Button