Kiedy nas nie było…

Na początku czerwca Paryż stał się mekką artystów-okultystów, zmierzających do niego z różnych stron świata z racji szeregu fenomenalnie zapowiadających się imprez. Kto w nich uczestniczył, ten długo o nich nie zapomni, co stało się między innymi udziałem naszej Okulturowej ekipy. Dzięki wystawie „Śladami sacrum”, organizowanej w Centrum Pompidou i zrzeszającej prace ponad dwustu artystów inspirujących się duchowością w sztuce, wernisażowi (w Palais de Tokyo) wystawy prezentującej crowleyowskie obrazy z Opactwa Thelemy, koncertowi Throbbing Gristle – pionierów ezoterroryzmu oraz wieczorowi nowych filmów Kennetha Angera (z udziałem tego wiekowego acz tryskającego energią reżysera) Paryż na kilka dni zmienił swój punkt skupienia.
Oto kilka wizualnych impresji z naszej podróży:

Tryptyk Evolution. Piet Mondrian. Wystawa Śladami sacrum w Centrum Pompidou.

Kenneth Anger podczas konferencji w Palais de Tokyo.

Kenneth Anger przed pokazem swych nowych filmów w Centrum Pompidou.

Obraz Aleistera Crowleya. Palais de Tokyo.

j.w.

Wernisaż Aleistera Crowleya.
Joanna John z Peterem Christophersonem i Davidem Tibetem. Palais de Tokyo.

Bill Breeze (czyli Hymenaeus Beta, „Kalif” Ordo Templi Orientis) podczas wernisażu w Palais de Tokyo.

Koncert Throbbing Gristle w Grande Halle de la Villette. Festiwal Villette Sonique.

Peter Christopherson podczas koncertu TG.

Genesis P-Orridge.

Obie wystawy można obejrzeć w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli więc zdarzy się wam zawitać do tego miasta, które nie śpi nocą, nie omieszkajcie skorzystać z tej okazji. Zachęcamy też do zapoznania się z filmem „Ich Will!” Kennetha Angera, stanowiącym znakomitą dekonstrukcję mocy kryjącej się za nazistowskim obrazowaniem świata. Nie boimy się zaryzykować stwierdzenia, że zapisze się on w dziejach jako jedno z najlepszych dzieł tego reżysera, niezbędny dodatek do jego wcześniejszych dzieł przesyconych okultystyczną symboliką.
Za nieprzespane noce pragniemy też podziękować naszym cudownym partnerkom i partnerom w ekscesie: przyjaciołom z Kościoła Logiki Rozmytej, projektu Kia Karma, projektu Sigill, Rav Xelowi, duchom roślinnym i cieniom miasta prowadzącym nas poprzez zaułki nadrzeczywistości ku wiecznej ekstazie.

Share Button