‚Kultura indywidualizmu’ Małgorzaty Jacyno

580650.JPG

Jakie są główne trendy współczesnej kultury? Do czego prowadzi postępująca indywidualizacja? Czy zdominował nas dyskurs terapeutyczny?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Małgorzata Jacyno w wydanej niedawno przez PWN książce Kultura indywidualizmu

„Zdrowie, młodość, sprawność i poczucie szczęścia określają dzisiaj rozmiar wolności, jaka jest udziałem jednostki. Kult natury, naturalności i naturalnego życia idzie tu jednak w parze z niesłychaną determinacją w walce z naturalnymi koniecznościami, takimi jak starzenie się, utrata sprawności, osłabienie odporności czy śmierć. Chudnięcie, odmładzanie się, powiększanie masy mięśni i poddawanie się terapiom odwykowym oraz styl życia, który temu wszystkiemu służy […] zyskuje w doświadczeniu jednostki znaczenie wyzwalania się z niegodnych determinacji i emancypacji społecznej.”

Czy indywidualizm jest formą samoświadomości czy też kolejnym wcieleniem narcystycznej osobowości naszych czasów? Książka Jacyno otwiera pole do dyskusji. Zainteresowani nią mogą wziąć udział w spotkaniu z autorką, które odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18 w redakcji kwartalnika Krytyka Polityczna przy ul. Chmielnej 26 lok. 19 w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą dr Kazimiera Szczuka i prof. Paweł Śpiewak. Spotkanie poprowadzi Maciej Gdula.

Share Button