Największe odkrycia archeologiczne roku 2006

Prestiżowe amerykańskie czasopismo Archaeology opublikowało listę 10 najważniejszych odkryć archeologicznych, dokonanych w 2006 roku. Oto ona:

1. Odkrycie grobowca KV63 w egipskiej Dolinie Królów. Znajduje się w nim siedem grobów władców z XVIII dynastii. To pierwsze tego rodzaju wykopalisko od czasów odkrycia grobowca Tutenchamona w 1922 roku.

2. Odkrycie liczących sobie trzy miliony lat szczątek dziecka Australopithecus afarensis w etiopskiej Dolinie Riftu.

3. Odkrycie zapisu pisma olmeckiego na bloku kamiennym wykopanym w latach 90. ubiegłego wieku w meksykańskim mieście Veracruz. Stanowi on dowód na to, że Olmecy posiadali najstarsze na kontynentach amerykańskich pismo.

4. Odkrycie średniowiecznego psalmierza przez operatora koparki, prowadzącego prace budowlane w pobliży Dublina. To pierwsze tego rodzaju odkrycie w Irlandii od dwustu lat.

5. Odkrycie w Peru świątyni andyjskiej z 2200 roku p.n.e., zawierającej skomplikowane freski astronomiczne, m.in. dysk słoneczny przypominający ludzką twarz, który przyjmuje złowrogie oblicze o zachodzie słońca i w pierwszy dzień żniw.

6. Odkrycie w Chinach ciała „tajemniczego gościa”, który w III wieku p.n.e. przybył na dwór cesarza Qin Shihuangdiego, by pracować nad jego grobem.

7. Odkrycie „Grobowca Ryczących Lwów” we Włoszech. Złodzieje grobów doprowadzili włoską policję do miejsca, gdzie znajdują się najstarsze w zachodnim obszarze Morza Śródziemnego malowidła grobowe. Etruski grób z VII wieku p.n.e. zawiera fantazyjne sceny z lwami.

8. Odkrycie w Indonezji zdobnego domu, który w 1815 roku zalała lawa w wyniku erupcji wulkanu. Dom ten stanowi pierwszy dowód materialny istnienia starożytnego Królestwa Tambory.

9. Odkrycie w górach Ałtaj liczących sobie 2500 lat szczątków blond-włosych wojowników scytyjskich w pełnym rynsztunku.

10. Odkrycie „brazylijskiego Stonehenge”, czyli kręgu 130 bloków granitowych w brazylijskim stanie Amapa, który zdaniem naukowców mógł być miejscem kultu solarnego.

Share Button