Noc Irańska w Jadłodajni Filozoficznej

19 grudnia o godzinie 19 warszawska Jadłodajnia Filozoficzna (Dobra 33/35, Warszawa) zaprasza na imprezę poświęconą współczesnej i starożytnej cywilizacji irańskiej. W programie znajdą się mini-wykłady, pokazy slajdów oraz filmy. W przerwach będzie można obejrzeć wystawę zdjęć, posłuchać tradycyjnych kompozycji perskiej muzyki na żywo, zjeść pachnące orientalnymi przyprawami potrawy kuchni irańskiej i potańczyć do nowoczesnych „kawałków” z Iranu granych przez dj-a Świstaka.

Program:
W krainie gór i meczetów – w pokazie slajdów Anny i Marcina Szymczaków zabytki Isfahanu, Meszhedu, Persepolis i innych miast wywołujących skojarzenia z Baśniami tysiąca i jednej nocy.
– Promocja książki Dziesięciu Irańczyków i trup w Warszawie – fragmenty kryminału Kaweha Pur Rahnamy w interpretacji Józefa Onyszkiewicza, aktora Teatru Starego w Krakowie.
Magia perskiej miniatury rozszyfrowana! – historyk sztuki Magdalena Ginter opowiada o perskich miniaturach i współczesnej irańskiej sztuce tworzonej przez kobiety.
Ballada o Turkmenach – Albert Kwiatkowski, iranista, tłumacz bajki magicznej, przedstawia opowieść o turkmeńskich muzykach z Iranu.
Święto AszuraBam – warszawska premiera filmów dokumentalnych Jacka Zachodnego, z obchodów święta Aszura oraz z miasta Bam zrealizowanych dwa miesiące po trzęsieniu ziemi w 2003 r.
Muzyczna podróż na żywo – duet Sol et Luna przedstawia repertuar tradycyjnych perskich pieśni.
Iran malowany słońcem – fotograficzne portrety Agnieszki Marczyńskiej.
– Kiermasz książek
– Irańskie gotowanie
– Dj Świstak playz Iran

Więcej na stronie Jadłodajni Filozoficznej.

Share Button