Nowojorskie Kino Transgresji

Gutek Film zaprasza do warszawskiego kina „Muranów” na przegląd Nowojorskiego Kina Transgresji:

DKF Muranów
28 listopada, wtorek, godz. 20:15

Kino Transgresji, Hardcore Collection, Richard Kern

Zapraszamy na pokaz wybranych krótkich filmów Richarda Kerna pochodzących z Hardcore Collection, pokazywanych zaledwie kilkakrotnie w Polsce. W ramach pokazu m.in. teledyski z najbardziej cenionej płyty Sonic Youth pt. „Evol” , zrealizowane przez Kerna. W zbiorze krótkometrażówek ścieżka dźwiękowa skomponowana przez tę post-punkową nowojorską grupę oraz Teksańczyków z Butthole Surfers. W obsadzie aktorskiej m.in. Henry Rollins z legendarnej kapeli punkowej Black Flag oraz Lydia Lunch, niekwestionowana punkowa diva porno, z czasem prekursorka radykalnego kina feministycznego.

Najbardziej niepokorny i butny nurt w historii kina. Dziś już klasyk i swoisty kanon. Stworzony pod koniec lat 70 przez młodych kontestujących nowojorczyków, niejednokrotnie wywodzących się ze środowiska punkowego, odrzucającego wszelkie publiczne źródła dofinansowania, często kradnąc taśmy filmowe by móc kręcić.
Niczym nie skrępowani twórcy Kina Transgresji lubili się w pokazywaniu perwersji, ostrego seksu, krwawej przemocy w stylu gore, brudu i….kontrolowanego kiczu, łamiąc przy tym wszelkie zakazy i tematy tabu ( na jednym z filmów możemy obejrzeć gorącą relacje z zaszywania waginy Kimbry Pfahler, dla której ten akt był spełnieniem skrytych marzeń ). Z dystansem do siebie i rzeczywistości… Wiele o duchu w jakim funkcjonował nurt, w jakże obrazowy sposób mówi fragment wywiadu z Nickiem Zeddem (czołowy przedstawiciel nurtu), który na pytanie „Czy mógłbyś najprościej, w jednym zdaniu określić, czym jest kino transgresji?” odpowiada krótko..
– Pierdol się!

Po seansie odbędzie się spotkanie z filmoznawcą: Anną Taszycką wykładającą na Uniwersytecie Jagielońskim, piszącą do Kwartalnika Filmowego, która również opracowała hasło „kino transgresji” do Encyklopedii kina.

BILETY 10 zł

Share Button