POLECAMY VOICES OF THE COSMOS 0
POLECAMY VOICES OF THE COSMOS

Nowy owoc muzycznej pracy Rafała Iwańskiego i Wojciecha Zięby jest już gotowy i dostępny dla waszych uszu!

Projekt VOICES OF THE COSMOS łączy dokonania astronomii z muzyką elektroakustyczną. Autorzy muzyki, Rafał Iwański  (X-NAVI:ET) i Wojciech Zięba (ELECTRIC URANUS), wykorzystują sygnały pochodzenia pozaziemskiego (pulsary, Słońce, zorza polarna), odebrane radioteleskopami oraz innymi urządzeniami radiowymi. Ścieżki instrumentalne, wkomponowane w rytmy i tony “dźwięków kosmosu”, są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych. Jest to unikatowy w Polsce projekt artystyczno-naukowy, w którym wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej m.in. z 32-metrowego toruńskiego radioteleskopu.

Voices Of The Cosmos

Pomysł na projekt narodził się w 2009 roku. Podczas Międzynarodowego Roku Astronomii w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu odbył się cykl koncertów muzyki elektronicznej. Muzyka Rafała Iwańskiego i Wojciecha Zięby idealnie rezonuje z klimatem panującym pod kopułą planetarium. Eksponuje tajemniczość Wszechświata, pobudza wyobraźnię, umiejętnie buduje napięcie.

Kompozycje Iwańskiego i Zięby nie są muzyką rozrywkową, niepokoją i pobudzają do myślenia, wywołują uczucia podobne tym, które towarzyszą procesowi poznawczemu badaczy odkrywających tajemnice Wszechświata. Pierwszy album “Voices of the Cosmos” wydany w 2011 r. zebrał entuzjastyczne recenzje, a przede wszystkim został świetnie przyjęty przez słuchaczy i uzyskał uznanie środowiska naukowego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne). Projekt był również wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w planetariach, obserwatoriach astronomicznych i na festiwalach. Album “Voices of the Cosmos II” jest kontynuacją poprzedniej płyty. W tym przypadku inspiracją przy komponowaniu stały się głównie sygnały radiowe związane z aktywnością Słońca. Płyta powstawała podczas słonecznego maksimum w 2013 roku (cykl aktywności numer 24). W kompozycjach słychać całą gamę sygnałów towarzyszących zorzom polarnym, powstających podczas bombardowania ziemskiej magnetosfery naładowanymi elektrycznie cząsteczkami wiatru słonecznego. Słuchając tych utworów, uświadamiamy sobie w pełni ciągłą interakcję pomiędzy Słońcem a Ziemią.

Płyta została wydana nakładem wydawnictw Beast of Prey i Eter Records w pięknym trzy-panelowym digipacku.
Album VOICES OF THE COSMOS II oraz fragmenty utworów i więcej informacji o projekcie, w tym garść recenzji można znaleźć m.in. tutaj.

Projektowi patronuje Okultura. Polecamy

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl