Hermaion to pierwsze w Polsce pismo poświęcone badaniom tradycji ezoterycznych świata, prezentujące eseje pisane przez najwybitniejszych specjalistów w swoich dziedzinach – z Polski i zagranicy.
Piąty numer naszego magazynu dotyczy niebezpiecznych związków ezoteryki z polityką. Przyglądamy się blaskom i cieniom tych relacji. Analizujemy ukryte wpływy. Odkrywamy nieznane historie i tajemne dzieje świata.
Nr 5: EZOTERYKA I POLITYKA
- Dariusz Misiuna: W kręgu wiedzy i władzy tajemnej
- Marco Pasi: Nowoczesność okultyzmu
- Anna Strzyżewska: Rudolf Steiner jako filozof społeczny – główne założenia projektu trójpodziału organizmu społecznego
- Przemysław Sieradzan: Guru i jego uczeń: Okultystyczna relacja Nikołaja Roericha i Henry’ego Wallace’a oraz jej konsekwencje polityczne
- Anna Mikołejko: Piłsudski i mit profetyczny
- Agata Świerzowska: Odrodzenie przez syntezę. Wizja Nowego Porządku Świata według Eugeniusza Polończyka
- Izabela Trzcińska: Międzymorze i mesjanizm. Teozoficzna koncepcja wyzwolenia Polski w czasie II wojny światowej
- Tomasz Krok, Zbigniew Łagosz: Major Andrzej Czaykowski i „Szpiegowska Siatka Teozofów” w dokumentacji Urzędu Bezpieczeństwa
- Hugh Urban: Okultystyczne źródła scjentologii? L. Ron Hubbard, Aleister Crowley i pochodzenie kontrowersyjnej religii
- Tadeusz Cegielski: „Propaganda Due” – P2. Jawna historia tajnej pseudoloży oraz kryzysu włoskiej demokracji
- Zbigniew Łagosz: Ezoterycy na służbie, czyli krótka historia współpracy środowisk ezoteryków ze służbami bezpieczeństwa na przykładzie Lecha Stefańskiego
- Gordan Djurdjevic: Krzyżując przewody: Sztuka, radykalna polityka i ezoteryka w Neue Slowenische Kunst
- Krzysztof Grudnik: Romas z Kurtyzaną. Polityczne uwikłania Aleistera Crowleya
- Krzysztof Grudnik: Biografia duchowo-przygodowa
Hermaion nr 5
Piąty numer naszego magazynu dotyczy niebezpiecznych związków ezoteryki z polityką. Przyglądamy się blaskom i cieniom tych relacji. Analizujemy ukryte wpływy. Odkrywamy nieznane historie i tajemne dzieje świata. Czy wiecie, że miłośnicy mistyki Wschodu mieli olbrzymi wpływ na kształt polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym? W piątym numerze „Hermaionu” omawiamy te wszystkie zagadnienia, przyglądając się przede wszystkim zależnościom między władzą i wiedzą. W ostateczności bowiem każda władza to też wiedza tajemna. Jedna bez drugiej nie istnieje.
Format B5
176 stron
Hermaion nr 6
Hermaion to pierwsze w Polsce pismo poświęcone badaniom tradycji ezoterycznych świata, prezentujące eseje pisane przez najwybitniejszych specjalistów w swoich dziedzinach – z Polski i zagranicy.
W szóstym numerze zajmujemy się wpływami myśli i kultury Wschodu na wyobraźnię ezoteryczną.
Skąd wzięły się czakry? Jaką rolę pełnią w różnych nurtach ezoterycznych i jakim uległy przekształceniom? Skąd się wzięła wiara w tajemnych przywódców świata? Dlaczego pochodzą oni z Azji? I jaką rolę odgrywa w tym mistyka Himalajów? Kim był pierwszy buddysta na Zachodzie i jakie były jego związki z Aleisterem Crowleyem, najsłynniejszym okultystą pierwszej połowy XX wieku? Jaką rolę mit Wschodu odgrywa w masonerii? I co ma wspólnego wschodnia ezoteryka z rozprzestrzenianiem się wegetarianizmu w krajach Zachodu? Jakie jest spojrzenie Carla Gustava Junga na taoizm? I czy w ogóle istnieje coś takiego jak „zachodnia” i „wschodnia” ezoteryka?
O tym wszystkim, i o wielu innych fascynujących sprawach przeczytacie na łamach naszego pisma, którego okładkę uświetniają obrazy Marka Przybyły.
Hermaion nr 1
Hermaion to pierwsze w Polsce pismo poświęcone badaniom tradycji ezoterycznych świata, ze szczególnym uwzględnieniem zachodniej tradycji ezoterycznej, której w całości jest poświęcony pierwszy numer.
Dedykujemy go zagadnieniu mitów, które tkwią u podstaw rozmaitych nurtów ezoterycznych: astrologii, gnostycyzmu, hermetyzmu, okultyzmu, masonerii, spirytyzmu, czy nawet tak współczesnych zjawisk jak psychoanaliza, thelema i satanizm. W prezentowanym tomie pt. „Mity i mistyfikacje zachodniej tradycji ezoterycznej” zgromadziliśmy najwybitniejszych polskich specjalistów w tych dziedzinach.
Poddają oni drobiazgowej analizie tzw. mity założycielskie, akcentując ich fundamentalne znaczenie dla tworzenia się tożsamości poszczególnych nurtów ezoterycznych.
Format B5
248 stron
Hermaion nr 2
Tematem przewodnim drugiego numeru pisma jest "Sztuka i ezoteryka". Przedstawiamy w nim teksty poświęcone różnym zjawiskom i dyscyplinom sztuki, artystom dawnym i współczesnym, sławnym i nieznanym, ezoterykom wyrażającym swoje idee poprzez ekspresję artystyczną oraz artystom nie stroniącym od nawiązań do duchowości. Ostatecznie, tym co od zawsze łączy sztukę i ezoterykę, jest wiara w transformacyjną moc wizji, jakiekolwiek by one nie były.
Format B5
200 stron
Hermaion nr 3
W trzecim numerze prezentujemy szereg spojrzeń na technologie ekstazy, wychodząc z założenia, że choć sama ekstaza jest pojęciem mało uchwytnym, to zwykle ona stanowi fundament doświadczeń mistycznych i działań magicznych. Przyglądamy się technologiom ekstazy wywodzącym się z Orientu, jak i tym praktykowanym na Zachodzie, ekstazom hedonistycznym i ascetycznym, „naturalnym” i „chemicznym”, mistycznym i magicznym, łączącym z wyższym Bytem lub Niebytem.
Format B5
196 stron
29,00 zł
Hermaion nr 4
Numer czwarty naszego pisma jest poświęcony jednemu z najbardziej popularnych i najmniej zrozumianych zagadnień w dziejach najnowszych zachodniej tradycji ezoterycznej – masonerii. Wypełniają go referaty z konferencji „Świat jako loża. Obecność wolnomularstwa w kulturze – dawniej i dziś”, która odbyła się w styczniu 2015 roku w warszawskim Muzeum Narodowym. Najwybitniejszy znawcy tematu omawiają:
miejsce masonerii tak w wysokiej, jak i popularnej kulturze XVIII, XIX i XX wieku;
źródła historyczne i współczesne antymasonizmu oraz ich wpływ na ruch wolnomularski;
miejsce masonerii we współczesnym społeczeństwie oraz możliwe drogi jej rozwoju.
Format B5
198 stron
29,00 zł