“Powtórzenie” Żmijewskiego w Zachęcie

Warszawska Galeria Zachęta zaprasza na pokaz filmu Artura Żmijewskiego Powtórzenie. Projekcja odbędzie się w obecności autora.

29 stycznia, poniedziałek, godz.18.00, sala kinowa Zachęty, Warszawa, wejście od ul.Burschego, schodkami w dół, wstęp wolny

Powtórzenie odtwarza Stanford Prison Experiment – słynny eksperyment psychologiczny z 1971 roku, przeprowadzony przez profesora Philipa Zimbardo. Dotyczył on generowania agresji i mechanizmów posłuszeństwa w warunkach „laboratoryjnych”. Zimbardo obserwował zachowania w odizolowanej grupie wolontariuszy wcielających się w rolę więźniów i strażników.

Film Żmijewskiego został wybrany do Pawilonu Polskiego na 51. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. W Polsce wzbudził gwałtowne reakcje – krytykowano go między innymi za mało dramatyczny, odbiegający od oryginału przebieg i „aktorstwo” uczestników projektu. Co ciekawe, poza granicami Polski o „Powtórzeniu” wypowiadano się entuzjastycznie. Magazyn „Frieze” uznał film za jedno z 10 najważniejszych wydarzeń biennale. W podobnym duchu pisano o projekcie Żmijewskiego w „Artforum”, „Le Monde” czy „The Washington Post”.

Share Button