Przegląd filmów Paradżanowa

Gorąco polecamy przegląd filmów Siergieja Paradżanowa, organizowany przez Magazyn Tygiel. Oto informacja nadesłana przez organizatora:

Zapraszamy serdecznie na zorganizowany przez nas unikalny przegląd filmowy, który odbędzie się w poniedziałek 29 września w Opolu, o godzinie 20. Dzięki współpracy z miejscowym Młodzieżowym Domem Kultury – mieszczącym się przy ul.Strzelców Bytomskich- będziecie mieli okazję zobaczyć skrawek Twórczości niezwykłego reżysera – Siergieja Paradżanowa.

Paradżanow jest jedną z najciekawszych indywidualności w światowej sztuce filmowej. To jedyny bodaj w ZSRR filmowiec, w którego dojrzałych dziełach nie ma śladu mitologii sowieckiej. Wyrafinowany poeta o niezwykłej wyobraźni, wyczuciu i umiejętności kreowania piękna. Tropiąc uniwersalne mity kultury zgłębial legendy, symbole, tradycje bytu codziennego, rytuały zachowań i sztuki (Huculszczyzny oraz narodów Kaukazu Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu). Filmy Maestro Paradżanowa – przepełnione mistycyzmem i symbolami – przypominają często obrazy malowane na taśmie celuloidowej. Do inspiracji Jego tworczością przyznawali się tak słynni i docenieni twórcy jak Fellini, Godard, Bertolucci czy Tarkowski (prywatnie przyjaciel Paradżanowa).
W Opolu przypomnimy dwa Jego filmy: arcydzielo z 1964 roku – „Cienie Zapomnianych Przodków” oraz „Legendę Twierdzy Suramijskiej” – przybliżając przy tym w kilku słowach Jego postać. Ku pamięci!

Zapraszamy! WSTĘP WOLNY!!!

„W świątyni kina królują obrazy, światło i rzeczywistość. Siergiej Paradżanow był tej świątyni Mistrzem…”
Jean Luc Godard

Share Button