Recenzja KSIĘGI ROZKOSZY w Akancie

W marcowym numerze miesięcznika literackiego „Akant” ukazała się recenzja wydanej przez nas KSIĘGI ROZKOSZY Austina Osmana Spare’a. Jej autor, Krzysztof Grudnik, pisze m.in.:

„Nie przypominam sobie książki, która by wcześniej tak dalece była wypełniona postulatem „nie wierzę”. Nawet „Tako rzecze Zaratustra” pozostaje pod tym względem daleko w tyle, a przecież objętościowo znacznie przerasta „Księgę rozkoszy”. Spare stawia sprawę jasno: „wiara to wyrzeczenie, to metafora idiotyzmu” (s. 23) a później konsekwentnie trzyma się tego, obalając kolejno wszystkie sposoby i systemy wierzenia, aż po twierdzenie, iż „idea Boga to grzech pierworodny”.

„Księga rozkoszy” jest w gruncie rzeczy księgą jaźni. Osobliwie opisanej i oryginalnie przedstawionej. To właśnie jaźń staje się wyjściem do rozważań nad pragnieniem i koniecznością jego suwerenności, nad tym, co stanowi dla jaźni ograniczenie, i jak wykorzystać ją w procesie tworzenia przemieniając w niewyczerpane źródło natchnienia i szału twórczego.”

Całość recenzji można przeczytać w wortalu literackim Granice.

Share Button