Recenzja POKARMU BOGÓW w Aktiviście

okl_pokarm.jpg

W majowym numerze miesięcznika Aktivist ukazała się następująca recenzja Pokarmu Bogów Terence’a McKenny autorstwa Konrada Szlendaka:

„‚Pokarm Bogów’ jest książką, która od swojego powstania niezmiennie fascynuje każde kolejne pokolenie ludzi zgłębiających temat dla wielu wciąż kontrowersyjny – narkotyki i środki psychodeliczne. To niezwykłe dzieło już w momencie powstania było pozycją kultową, dziś zaś jest legendarne, bezcenne w szerzeniu rzetelnej wiedzy na temat tego kulturowego tabu.

Jego autor – Terence McKenna, to jeden z najbardziej znanych kontrkulturowych myślicieli na Zachodzie, który został obwołany Timothym Learym lat 90., i nie ma w tym wiele przesady. W swoim opus magnum podejmuje temat zażywania środków zmieniających świadomość bez cienia drobnomieszczańskich fobii, z naukowym przekonaniem i pełną otwartością umysłu, wskazując na ich potencjał w kształtowaniu ludzkiej świadomości na przestrzeni dziejów oraz wysuwając jedną z najciekawszych hipotez na temat ewolucji naszego systemu nerwowego. Według niej to grzyby psylocybowe doprowadziły do skoku kwantowego, jaki wykonał w zamierzchłych czasach nasz mózg i sprawiły, że narodził się obdarzony samoświadomością współczesny homo sapiens.

‚Pokarm bogów’ jest pracą niezwykle kompetentną i skrupulatną. Tropi każdy, choćby najmniejszy ślad, który może nam dopomóc w zrozumieniu istoty związku, jaki od wielu tysięcy lat zachodzi pomiędzy świętymi roślinami a społecznościami używającymi ich do rytuałów. W książce omówiony zostaje także problem narkomanii, który, zdaniem McKenny, jest efektem zdegenerowania naszej kultury przez patriarchalne wzory, zaszczepione przez chrześcijaństwo.

Choć autor tej przepięknej książki do tej pory pozostaje postacią kultową jedynie w kręgach kontrkultury i undergroundu, to wpływu jego idei na współczesną antropologię, etnofarmakologię i twórczość artystyczną nie sposób przecenić!”

Share Button