Startuje poznańska Abnormals Gallery

4 września odbędzie się otwarcie poznańskiej Abnormals Gallery, filii berlińskiej galerii zajmującej się promocją sztuki odmiennej od dominujących trendów estetycznych i mającej na celu przezwyciężanie stereotypów dotyczących ludzkiej cielesności i psychiki.

Twórcy galerii piszą o sobie: „Nie wiemy jeszcze kim jesteśmy,
Wiemy jedynie, że jesteśmy nienormalni”. I zaraz dodają: „Abnormals Gallery zrodziła się z chęci stworzenia dla artystów skupionych wokół portalu abnormals.org przestrzeni wystawienniczej, która była by zarówno platformą twórczego dialogu jak i miejscem zetknięcia się świata wirtualnego ze światem realnym, gdzie pomysły zrodzone na abnormals.org mogą się urzeczywistnić. Regularnie prezentujemy wystawy, projekty artystyczne, pokazy video i odczyty. Tym, co te wydarzenia łączy, jest chęć zabrania głosu na tematy trudne i ważkie społecznie. Pokazujemy sztukę odważną, niekiedy kontrowersyjną, ale zawsze obrazującą ogromne pokłady wrażliwości i niezgody na zastaną rzeczywistość. Interesuje nas promocja twórców niezależnych działających poza mainstreamem (zarówno z Polski jak i ze świata). Naszym celem nie jest wyłącznie działalność wystawiennicza, lecz, przede wszystkim otwarcie miejsca, które prowokuje, by zboczyć z utartych szlaków myślenia i które uświadamia, że kultura współczesna przy pomocy różnych mediów w niebanalny sposób kształtuje oraz komentuje obraz otaczającego świata”.

Otwarciu galerii będzie towarzyszyć wystawa Abnormal Nudes, prezentująca prace kilkudziesięciu artystów z całego swiata. Wystawa już zdążyła zrodzic ferment w Poznaniu z racji promujących ją plakatów (na billboardzie informującym o Abnormal Nudes widnieje naga Myszka Miki na tle swastyki, praca jednego z artystów związanych z galerią – Maxa Papeschiego). Twórcy galerii nie ukrywają, że chcą wyprowadzić sztukę z bezpiecznych czterech ścian budynku. Czy im się to uda, pokaże przyszłość. Jedno jest pewne, warto się im przyglądac, ponieważ jak dotąd w Polsce nie było podobnej inicjatywy artystycznej.

Wydarzenie to połączone jest z wernisażem Abnormal Nudes, w czasie którego poza prezentowanymi obiektami niektórzy goście (m.in. Lukas Zpira – Francja, Andrea Penzo i Christina Fiorae – Włochy oraz Jovana Dimitrijevic – Serbia) wykonają przygotowane na tę okazję performanse. Choć sam wernisaż jest imprezą zamkniętą* i nie każdy będzie mógł wziąźć w nim udział, to ekspozycja pozostanie otwarta dla zwiedzających do 4 października. Motyw wokół którego jest ona zorganizowana stanowi pretekst do poruszenia tematów tabu obejmujących zarówno treści związane z seksualnością jak i szeroko rozumianą kulturą. Ponad 30 twórców z całego świata odważnie zabierze głos w tej wielowątkowej dyskusji, a efekt ich pracy (często wpędzający w zakłopotanie, niewygodny i „nieładny”) skłania do zawieszenia na chwilę utartych schematów myślowych oraz kryteriów powszechnie akceptowanej, ale ugrzecznionej i „zretuszowanej” estetyki.

Tutaj – Lista artystów biorących udział w wystawie

Tutaj – Więcej informacji o Abnormals Gallery

*Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wernisażu mogą starać się o zaproszenie wysyłając zgłoszenia z krótkim opisem na adres poznan@abnormalsgallery.com i muszą mieć ukończone 18 lat.

Wystawa Abnormal Nudes:

data: 4 września 2010 – 4 października

miejsce: Abnormals Gallery w Poznaniu
(Wroniecka 18, wejście od ulicy Mokrej )

czas: 20:00-22:00

PO WERNISAZU AFTER PARTY W KLUBIE CAFE MIĘSNA!

after w klimatach – dubstep, industrial,ambient, dnb, experimental, IDM
DJ’s: Numicc, TopCut, l23l, Burza

Share Button