Warszawska edycja AVANT AVANT GARDE

Warszawska edycja AVANT AVANT GARDE

Dzień 27 września 2013 zapowiada się arcyciekawie. Jeśli chcecie posłuchać na żywo Stevena Stapletona i Andrew Lilesa, Francesco Cavaliere, Macieja Śledzieckiego i Marion Wörle, Magdy Mayas i Tishy Mukarji – koniecznie zamanifestujcie się w CSW Zamek Ujazdowski podczas warszawskiej edycji AVANT AVANT GARDE.

Tak o idei AVANT AVANT GARDE piszą organizatorzy wydarzenia:
“Anachroniczna podróż po muzycznych eksperymentach przed XX wiekiem
Nie ma czegoś takiego jak nowa muzyka. I nigdy nie było. W przeciwnym razie – kiedy mogła się ona zacząć? W 1766 roku kiedy futurystyczne maszyny do produkcji hałasu zostały zaprojektowane przez Donato Stopaniego w teatrze Drottningholm w Sztokholmie? A może kilkadziesiąt lat wcześniej, gdy podwaliny muzyki minimalistycznej w postaci tonów kombinowanych zostały opisane przez Giuseppe Tartiniego? Czy może w wieku XIII, kiedy Cage’owska idea „przypadku” została zawarta w legendarnych figurach logicznych Raymonda Llulla? Czy jeszcze wcześniej?

Avant Avant Garde to anachroniczne poszukiwania praktyk eksperymentalnych w partyturach, rycinach i traktatach powstałych na wiele wieków przed ukuciem terminów takich jak “nowy”, “współczesny”, “eksperymentalny” czy “awangardowy”. Zanurzamy się w historię nie w poszukiwaniu szkół i trendów, ale szalonych jednostek – patronów XX wieku, którego same nie doczekały. Znajdujemy kompozytorów, naukowców, teoretyków i inżynierów pracujących z tym, co mieli pod ręką – wodą, powietrzem czy kamieniem. To, co spod ich rąk wychodziło od zawsze zapowiada nadejście sound artu.”

Avant-Avant-Garde
Szczegółowy program wieczoru w Warszawie:

27 września 2013, Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”:

20.00, Sala edukacyjna (wstęp wolny):

  • wprowadzenie Michała Libery
  • wykład Jana Topolskiego
  • spotkanie z artystami

21.00, Cysterna przed głównym wejściem do CSW (wstęp wolny):

  •  Francesco Cavaliere, performens inspirowany XIII- i XIX-wiecznymi eksperymentami z elektrycznością, zwłaszcza muzyką galwaniczną Charlesa Graftona Page’a. Cavaliere przygotuje specjalny set dźwiękowy na sprężyny i magnesy (muzyka galwaniczna) a także rozmaite instrumenty własnej konstrukcji wykorzystujące teorię rezonatorów Helmholtza oraz inne ówczesne fakty i mity na temat akustyki i psychoakustyki.

22.00, Sala Laboratorium (20 zł):

  • Gamut Ensemble, kompozycja inspirowana antycznymi i średniowiecznymi systemami strojenia instrumentów muzycznych. Od pierwszych koncertów Avant Avant Garde Maciej Śledziecki i Marion Wörle kompletują orkiestrę instrumentów konstruowanych na podstawie starych szkiców przez Gerharda Kerna – w Warszawie zaprezentują m.in. kurant i monochord sterowane cyfrowo.
  •  Magda Mayas & Tisha Mukarji, duet pianistki i pianistki ale także duet pianistki i stroicielki fortepianów. Obie artystki przygotują koncert rekonstruujący wczesne techniki preparacji fortepianu a także systemy strojenia muzycznego sprzed wynalezienia fortepianu, w szczególności te opisane w 1555 roku przez Nicola Vicentino w słynnej teorii archicembalo – instrumentu realizującego jego wizję muzyki opartej na skali 31-stopniowej.
  •  Steven Stapleton & Andrew Liles, performens-tajemnica oparty na okultystycznych praktykach dźwiękowo-naukowych. Na okazję swojego pierwszego wspólnego koncertu w Warszawie twórcy zespołu Nurse with Wound, przygotują koncert na klawesyn oraz elektronikę.

* Kolejność koncertów w Sali Laboratorium może ulec zmianie !
* Koncert w Sali Laboratorium jest wydarzeniem dodatkowym Warsaw Gallery Weekend
* Po koncertach: After Party na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego (The Phantom, Jacek Sienkiewicz Recognition, Jacek Staniszewski Facial Index)

Wstęp bezpłatny obowiązuje tylko na wybrane wydarzenia! Koncerty w Sali Laboratorium są płatne! A to dzięki dofinansowaniu: Kulturstiftung des Bundes, NRW Kultur International, ON Neue Musik Koln, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Okultura objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Link do wydarzenia na FB, tutaj.

Share Button