Warszawska premiera "Niżyńskiego".

Warszawska premiera “Niżyńskiego”.

NIŻYŃSKI

21 i 22 stycznia polecamy naszym czytelnikom warszawską premierę spektaklu “Niżyński” – odważnego, bezkompromisowego, drapieżnego obrazu Boga-Człowieka; artysty, dla którego własny geniusz staje się przyczyną upadku.

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie!

Spektakl w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to projekt poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu – choremu umysłowo, niezaprzeczalnemu geniuszowi sceny, tancerzowi baletowemu polskiego pochodzenia, artyście o światowej sławie i barwnej biografii. Punktem wyjścia do autorskiej refleksji reżysera był Dziennik Niżyńskiego. Z głównym bohaterem stajemy twarzą w twarz już po wielkiej tragedii jego życia, kiedy choroba umysłowa zamknęła go we własnym, wewnętrznym świecie i jasne jest, że nigdy więcej nie zatańczy. Szczere i nieporadne słowa, zarazem odważne i żarliwe, zostają jedyną możliwością wyrażenia się. Tak samo jak kiedyś poprzez taniec, teraz swoistym monologiem, żąda być dyktatorem serc.

Obrazoburcze stawianie siebie w miejsce Boga, dzielenie się przepuchnietym ego, zatapianie odbiorcy w tragicznej, osobistej historii sprawia, że staje się on nieludzki wobec ludzi, jak i również wobec własnej osoby. Staje się jednocześnie katem i ofiarą własnej wizji; katem i ofiarą baletu. W Dzienniku Niżyński pozwala sobie na głośne powiedzenie tego, co wszyscy czasami myślą, ale nigdy nie wypowiadają z obawy przed karą. Bezgraniczna wewnętrzna wolność Niżyńskiego sprawia, że to co przekazuje nie zawsze jest do przyjęcia, a fakt dzielenia się myślami najstraszniejszymi powoduje, że jest on fenomenalnie prawdziwy i ohydny zarazem. W schizofrenicznym szaleństwie, trudny do pokochania i piękny boleśnie Bóg Tańca – Niżyński nie panujący nad własnym rozhuczanym umysłem, uwięziony w drętwiejącym ciele, staje przed widzami niedorzeczny i błyskotliwy, heroiczny i pokonany.
Niżyński to paraliżujące wyznanie światowej sławy artysty, ikony tańca i choreograficznego innowatora, który będąc u szczytu znakomitości, został uznany za nieuleczalnie chorego i na zawsze musiał schować się swoim szczelnie głuchym, zmąconym świecie.

PREMIERA WARSZAWSKA: 21 i 22.01.2013 / godz. 19:30
KLUB KULTURY SASKA KĘPA ul. Brukselska 23

BILETY w cenie 20zł do nabycia w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w godzinach pracy klubu oraz na godzinę przed spektaklem.

REZERWACJA BILETÓW pod adresami e-mailowymi:
promocja@klubsaska.pl
nizynski.spektakl@gmail.com

UWAGA: Na naszych czytelników czekają dwa podwójne zaproszenia na ten spektakl. Warunkiem ich otrzymania jest poprawna odpowiedź na pytanie, które z choreograficznych dzieł Niżyńskiego owiane było największą propagandą skandalu? Odpowiedzi ślijcie na adres: wydawnictwo.okultura at gmail.com. Decyduje refleks :)

Share Button