Wprowadzenie w odmienne stany świadomości: Trasa koncertowa Z’EVa i HATI

Kiedy w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku pojawiło się grono artystów-muzyków inspirowanych okultyzmem oraz szamańskimi technikami odmiennych stanów świadomości, jednym z najbłyskotliwszych i najbardziej utalentowanych w tym gronie był Z’EV – maestro instrumentów perkusyjnych, obecnie uznawany za prekursora etnicznego industrialu.

Z’EV (Stefan Joel Weisser) urodził się w 1951 r. w Los Angeles. W wieku 3 lat zaczął grać na instrumentach perkusyjnych. Swój pierwszy zestaw perkusyjny zbudował, gdy miał 6 lat. Profesjonalne występy odbywał już jako dwunastolatek. W latach sześćziesiątych udzielał się w garażowych zespołach Los Angeles. Studiował sztuki plastyczne i poezję. Od końca lat sześćdziesiątych zgłębiał struktury rytmiczne oraz muzykę perkusyjną Ghany (ludu Ewe), Indii Południowych (Tala) i Bali (Gamelan). W latach siedemdziesiątych był jednym z założycieli ruchu kulturowego znanego jako „industrial” – organizując wieczory poetyckie, performance i występując od 1977 r. z solowymi koncertami. W industrialny kontekst wpisał się jako bodaj najbardziej charyzmatyczny szaman ery przemysłowej – samotny perkusjonista, korzystający z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych i odpadów przemysłowych.

Okultura zaprasza na ucztę dźwiękową w postaci trasy koncertowej tego wybitnego artysty z Rafałem Iwańskim i Rafałem Kołackim ze znakomitej polskiej grupy HATI, bazującej na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznych i obiektów z recyklingu, łączącej eksperymenty na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Koncerty odbędą się w następujących miejscach:

06.05 – Lódź: Jazzga (Cykl „soundimage4experience” – No. 6), godz. 21.00

07.05 – Gdańsk: CSW Łaźnia (Cykl „In Progress”), godz. 19.00

08.05 – Toruń: Lizard King, godz. 20.00

09.05 – Warszawa: Powiększenie (w ramach: „Warsaw Music Week” + X-lecie wydawnictwa Okultura), godz. 20.00

10.05 – Piotrków Trybunalski: XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interkacje” (Ośrodek Działań Artystycznych)

Muzycy podczas trasy wejdą do Studia Sferax w Toruniu by nagrać materiał na album ‚HATI vs. Z’EV # 2′. Należy podkreślić, że pierwsza wspólna płyta ‚HATI vs. Z’EV # 1′ została wydana w 2006 roku we włoskiej wytwórni Ars Benevola Mater i zebrała świetne recenzje.

Okultura sprawuje patronat medialny nad tą trasą koncertową. Warszawski koncert 9 maja zainicjuje cykl całorocznych imprez pod naszą egidą, odbywających się z okazji naszego X-lecia.

Zapraszamy serdecznie!

Share Button