Wykłady Iluminatorium

Katowicka Galeria Czakram zaprasza na kolejne wykłady z cyklu Iluminatorium, „mający na celu przybliżyć tradycje i techniki osiągania stanu zwanego iluminacją, gnozą, oświeceniem, integracją, wglądem w Rzeczywistość, poznaniem Boga, poznaniem Prawdy…”:

23.10.2007 godz.: 18.00
Mirosław Piróg Bracia i Siostry Wolnego Ducha – ukryte tło obrazów H. Boscha

Niezwykłość obrazów Hieronymusa Boscha do dziś przyciąga uwagę nie tylko miłośników malarstwa, lecz także badaczy tajemnych sekt gnostyckich i nieortodoksyjnych ugrupowań chrześcijańskich. Jeden z nich, W. Fraeger, uważa że Bosch malował na zamówienie sekty Braci i Sióstr Wolnego Ducha. Mianem tym określali się najbardziej radykalni przedstawiciele zgrupowań begardów i beginek, nie stanowiący przy tym wyodrębnionej grupy, a raczej ruch intelektualny, grupy ludzi skupiających się wokół wspólnych idei. Nazwa, którą sobie nadali, jest wyrazem ich przeświadczenia, że są ludźmi doskonałymi, całkowicie przenikniętymi działaniem Ducha świętego. Doskonałość ta oznaczała niemożność zgrzeszenia w żaden sposób, gdyż zjednoczyli oni swoją wolę z wolą boską. Mogli zatem cyznić to, na co mieli ochotę – a nade wszystko wszelkie ich postępki cielesne były bezgrzeszne.

30.10.2007 godz.: 18.30
Marek Górny Bardo Thodol – Tybetańska Księga Umarłych w tradycji Jungdrung Bon

W czasie wykładu zostanie zaprezentowana Tybetańska Księga Umarłych Bardo Thodol, czyli Wielkie Wyzwolenie przez słuchanie w stanie pośrednim. Zostanie omówiony proces śmierci wg tradycji Jungdrung Bon.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny. Obowiązuje jednak rejestracja uczestników.

Adres: Czakram, Mariacka 20, Katowice.

Share Button