ZACHODNIA KRAINA Williama S. Burroughsa

Miłą niespodziankę sprawiło miłośnikiem znakomitej literatury przełamującej schematy myślowe wydawnictwo Świat Książki, które opublikowało książkę Williama S. Burroughsa Zachodnia kraina. Jak pisze wydawca:

„Jedna z ostatnich powieści legendarnego „beatnika” nie ma jednolitej akcji i napisana jest charakterystyczną dlań metodą kolażową. Wychodząc od staroegipskiej koncepcji „siedmiu dusz”, Burroughs snuje mitologię własną i dzisiejszego świata. Pisze o spiskach i czarnej magii, tragedii w Hiroszimie i nieśmiertelności, o religii, kapitalizmie i tajemnicach umysłu człowieka, o morfinistach, pisarzach i politykach.
Zadziwiającemu strumieniowi myśli towarzyszą szokujące obrazy, a wszystko układa się w ekscentryczny pean na rzecz nieskrępowanej wolności ludzkiej duszy, obojętnie, czym by się miała okazać…”

Jest swego rodzaju paradoksem, że za wydawanie Burroughsa w naszym kraju wzięła się międzynarodowa korporacja książkowa, przynależąca do tego samego systemu „szybkiej produkcji i konsumpcji”, który wujek Bill kontestował. Jednak na bezrybiu i rak ryba. Wypada więc się cieszyc, że wreszcie coś ruszyło.

Share Button