Zmarł Isaac Bonewits

Jak podaje Forum Federacji Pogańskiej:

12 sierpnia 2010 roku zmarł Isaac Bonewits, pionier współczesnego odrodzenia pogaństwa, ceniony okultysta, założyciel amerykańskiego Ár nDraíocht Féin (A Druid Fellowship) – jednej z najbardziej wpływowych organizacji druidzkich.
Isaac Bonewits był świadkiem trudnych czasów, jednym z pierwszych, którzy otwarcie przyznawali się do pogaństwa i poważnego traktowania alternatywnych kultur, magii, nauk ezoterycznych. W 1970 roku uzyskał pierwszy (i jak dotąd jedyny) stopień naukowy BA (odpowiednik polskiego licencjatu) z magii przyznany przez państwową uczelnię wyższą (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley). W 1971 opublikował swoją przełomową książkę „Real Magic”, będącą dla wielu czarownic, wiccan, druidów i innych pogańskich okultystów istotnym wkładem w teorię i praktykę magiczną tamtych czasów.
W przeciągu swojego długiego i kolorowego życia był członkiem m.in. Reformed Druids of North America, Kościoła Szatana (z którego odszedł z powodu konfliktu filozoficznego z Anthonem LaVeyem), Ordo Templi Orientis, gardneriańskiej Wicca, New Reformed Orthodox Order of the Golden Dawn (organizacji wiccańskiej), czy Covenant of Unitarian Universalist Pagans. Jako jeden z pierwszych zaangażował się również w obronę praw obywatelskich pogan, tworząc w Aquarian Anti-Defamation League (AADL). Opracował system oceniania zagrożenia sekciarskiego znany jako ABCDEF. Aktywnie wspierał PFI i był częstym gościem na jej międzynarodowych konferencjach i warsztatach.

Isaac, po honorowej walce z rzadkim nowotworem, odszedł do Krainy Lata pogrążony w spokojnym śnie, w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół. Niech pamięć o nim przetrwa i inspiruje kolejne pokolenia pogan.
Kondolencje, wspomnienia oraz informacje o planowanych pośmiertnych publikacjach można znaleźć m.in. na WitchVoxie oraz na Międzynarodowym Forum PFI.

Share Button