Stephen Batchelor - Buddyzm bez dogmatów

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 32,00 zł 32.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

W BUDDYZMIE BEZ DOGMATÓW Stephen Batchelor poddaje brawurowej analizie słowa pierwotnego Buddy, wskazując na to, że u swego zarania buddyzm nie był religią, tylko metodą rozbijania złudzeń na temat siebie oraz świata. Zdaniem autora przywrócenie tej perspektywy sprzyja bardziej jasnemu myśleniu oraz poznawaniu tajemnic umysłu. Pomaga też w rozwinięciu życiowej mądrości, która uzmysławia nam, że wszystko, co istnieje, jest wzajemnie od siebie zależne i samo w sobie puste.

Format A5
160 stron


 

„Wbrew zwięzłej relacji Buddy na temat swego przebudzenia, w powszechnym rozumieniu zaczęło być ono kojarzone, nawet przez buddystów, z czymś zgoła odmiennym. Przebudzenie stało się mistycznym doświadczeniem, chwilą transcendentnego objawienia Prawdy. Interpretacje religijne nieodmiennie redukują złożoność do jednorodności, a jednocześnie nadają temu, co prozaiczne, wymiar świętości.

Budda nie był mistykiem. Jego przebudzenie nie było wstrząsającym wglądem w transcendentną Prawdę, który objawił mu tajemnice Boga. Budda nie twierdził, że miał doświadczenie, dzięki któremu posiadł uprzywilejowaną, ezoteryczną wiedzę na temat funkcjonowania wszechświata. Dopiero w miarę jak buddyzm w coraz większym stopniu stawał się religią, przebudzeniu Buddy zaczęto przypisywać takie imponujące roszczenia. Opisując pięciu ascetom, co znaczy przebudzenie, Budda mówił o odkryciu całkowitej wolności serca i umysłu od przymusu pragnienia”.

(fragment książki)


 

Stephen Batchelor (ur. 1953) – były mnich w tradycji buddyzmu tybetańskiego oraz zen; nauczyciel medytacji; autor popularnych książek promujących ideę buddyzmu agnostycznego.

Spis treści

PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO

WSTĘP

Część 1. PODSTAWA
Rozdział 1. PRZEBUDZENIE
Rozdział 2. AGNOSTYCYZM
Rozdział 3. CIERPIENIE
Rozdział 4. ŚMIERĆ
Rozdział 5. ODRODZENIE
Rozdział 6. POSTANOWIENIE
Rozdział 7. INTEGRALNOŚĆ
Rozdział 8. PRZYJAŹŃ

Część 2. ŚCIEŻKA
Rozdział 9. ŚWIADOMOŚĆ
Rozdział 10. STAWANIE SIĘ
Rozdział 11. PUSTOŚĆ
Rozdział 12. WSPÓŁCZUCIE 

Część 3. OWOC
Rozdział 13. WOLNOŚĆ
Rozdział 14. WYOBRAŹNIA
Rozdział 15. KULTURA

ŹRÓDŁA I UWAGI

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl