W serii Ex Oriente Lux prezentujemy szerokie spektrum wschodnich tradycji ezoterycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szamanizmu azjatyckiego, hinduskiego i buddyjskiego tantryzmu, alchemii taoistycznej oraz dzogczen i innych, bezpośrednich ścieżek wyzwolenia ze świata złudzeń.
Chögyam Trungpa - Uśmiechnij się do strachu
Wielu z nas, choć tego nie chce, żyje strachem. Jesteśmy świadomi niektórych naszych lęków, jak choćby tych związanych z brakiem finansów lub utratą kogoś bliskiego. Jednak zdaniem autora tej książki, najpotężniejszy jest strach przed sobą samym. Czujemy zawstydzenie, gdy mamy przyjrzeć się swoim uczuciom, schematom myślenia i działania. Uciekamy przed prawdą o nas samych w nawykowe wzory reakcji. To właśnie ten rodzaj strachu sprawia, że znajdujemy się w zamkniętym kręgu cierpienia, rozpaczy i udręki. Chögyam Trungpa pokazuje, jak pokonać w sobie ten strach i odkryć szczerą radość życia, znajdującą się w samym sercu naszego istnienia.
Format A5
180 stron
Drubdra Khenpo Tsultrim Tenzin - Tsalung i tummo
Drubdra Khenpo Tsultrim Tenzin, lama pochodzący z tybetańskiej tradycji bön, we współpracy z wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie, Dmitrijem i Carol Ermakovami, przedstawia historię tych starożytnych technik oddechowych i wizualizacyjnych oraz szczegółowy, wzbogacony licznymi ilustracjami opis ich stosowania w codziennym życiu. Książka Tsalung i tummo to pierwszy na polskim rynku kompletny podręcznik jogi tybetańskiej, dotyczący pracy z oddechem, kanałami energetycznymi ludzkiego ciała oraz z rozwijaniem wewnętrznego żaru, który przynosi błogość.
Format A5
88 stron
kolorowe ilustracje
Stephen Batchelor - Buddyzm bez dogmatów
W BUDDYZMIE BEZ DOGMATÓW Stephen Batchelor poddaje brawurowej analizie słowa pierwotnego Buddy, wskazując na to, że u swego zarania buddyzm nie był religią, tylko metodą rozbijania złudzeń na temat siebie oraz świata. Zdaniem autora przywrócenie tej perspektywy sprzyja bardziej jasnemu myśleniu oraz poznawaniu tajemnic umysłu. Pomaga też w rozwinięciu życiowej mądrości, która uzmysławia nam, że wszystko, co istnieje, jest wzajemnie od siebie zależne i samo w sobie puste.
Format A5
160 stron
Tymoteusz Onyszkiewicz - Odchodząc od złudzenia
Czym jest joga - starożytną nauką o ciele i umyśle, czy adaptującą się do różnych epok i kultur metodą wyzwolenia z więzów ograniczających naszą świadomość? W książce "Odchodząc od złudzenia" Tymoteusz Onyszkiewicz, jogin, gnostyk i filozof dowodzi że jest ona jednym i drugim. Przygląda się jej korzeniom w śiwaizmie kaszmirskim oraz temu, jaką rolę może ona odgrywać we współczesnej filozofii życia i psychologii rozwojowej. Książka ta stanowi opowieść o odkrywaniu sensu w każdym indywidualnym istnieniu, o drodze do postrzegania rzeczy takimi, jakimi są, poza nawykowymi wyobrażeniami. Jest to także opowieść o samotności, o ostatecznej prawdzie i o wolności.
Format A5
202 strony
Czogjal Namkhai Norbu - Ewolucja zaczyna się teraz
EWOLUCJA ZACZYNA SIĘ TERAZ to esencja dzogczen, najwyższej, najbardziej bezpośredniej ścieżki buddyzmu tybetańskiego prowadzącej do samowyzwolenia. Dzogczen, chociaż wywodzi się z wadżrajany, nie należy do żadnej tradycji. Zgodnie z nauczaniem Czogjala Namkhai Norbu, każdy może je praktykować, niezależnie od pochodzenia oraz wiary, ponieważ każdy może odkryć naturę swego umysłu. Jest to potencjał zawarty w każdym z nas.
Format A5
112 stron
Czogjal Namkhai Norbu - Wolność od przywiązań
"Praktykujący dzogczen powinien zintegrować nauki o Rozstawaniu się z Czterema Przywiązaniami. Nie szukamy antidotum na przywiązanie, jak to robi ktoś praktykujący hinajanę. Nie posługujemy się jakąś metodą transformacji przywiązania, jak to robi ktoś praktykujący wadżrajanę. Po prostu obserwujemy swoje myśli, a one znikają. Nasze myśli wiążą się z umysłem tak jak fale z oceanem. Przyglądamy się więc falom myśli, które z początku bywają gwałtowne, ale z czasem słabną. Myśli nad nami panują. Oto źródło wszystkich problemów. Ale praktykując dzogczen, panujemy nad swymi myślami i nie mamy żadnego problemu”. (fragment książki)
Format A5
124 strony
29,00 zł
Michael Katz - Joga snu. Królewska droga do oświecenia
W książce Joga snu. Królewska droga do oświecenia, Michael Katz dzieli się swoim prawie czterdziestoletnim doświadczeniem pracy ze snami jako narzędziami służącymi do poznawania swej prawdziwej natury. Omawiane przez niego praktyki wywodzą się z tradycji buddyzmu tybetańskiego, on sam jednak nie stroni od nawiązań do zachodnich technik świadomego śnienia, wskazując na występujące pomiędzy nimi różnice.
Format A5
188 stron
Shardza Tashi Gyaltsen i Lopon Tenzin Namdak – Krople Serca Dharmakai
Napisane przez Shardzę Tashi Gyaltsena i opatrzone komentarzem przez Lopona Tenzina Namdaka, Krople serca dharmakai stanowią wyjątkowe wprowadzenie w dzogczen, zawierające nauki o naturze umysłu i sposobach jej urzeczywistniania, w tym niezwykle rzadko ujawniane publicznie praktyki trekczie i thogal – służące odcinaniu iluzji i bezpośredniemu przechodzeniu w stan spontanicznej obecności. Omawiają też zwięźle historię Bön, przypadki urzeczywistniania Tęczowego Ciała przez tybetańskich mistrzów oraz szereg praktyk związanych z przenoszeniem świadomości w chwili śmierci. Mamy tu więc do czynienia z kompletnym kompendium świadomego życia i umierania.
Format A5
184 strony
36,00 zł
Światło pochodzi ze Wschodu. To nie tylko fakt natury, ale także fakt kultury, o czym od niepamiętnych czasów wiedzieli różni duchowi podróżnicy i poszukiwacze ukrytych skarbów umysłu. Zapraszamy do podróży na Wschód, do wyprawy w nieznane, albowiem za horyzontem tego, co znane, można dowiedzieć się o sobie czegoś, co chowa się w cieniu. Czegoś, co w ramach danej nam kultury zyskuje głębszy sens, ponieważ pozwala nam spojrzeć na siebie w inny sposób lub też zwyczajnie odkryć, że prawda bywa wypowiadana różnymi językami.
W serii Ex Oriente Lux prezentujemy szerokie spektrum wschodnich tradycji ezoterycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szamanizmu azjatyckiego, hinduskiego i buddyjskiego tantryzmu, alchemii taoistycznej oraz dzogczen i innych, bezpośrednich ścieżek wyzwolenia ze świata złudzeń. Niektóre z nich znalazły już drogę do świata Zachodu, inne wciąż przebiegają w ukryciu. Ale wszystkie posiadają tę wspólną cechę, że nie boją się rozświetlać tego, co czai się w mroku.