PETER BROOK TERMINOWAŁ U CROWLEYA 0
PETER BROOK TERMINOWAŁ U CROWLEYA

Wiadomośc ta może wprawić niektórych bardziej poprawnych politycznie teatrologów w zakłopotanie. Okazuje się bowiem, że Peter Brook, jedna z głównych ikon teatru poszukującego, reżyser Mahabharaty i wielki miłośnik Gurdżijewa, w młodości szukał inspiracji u Aleistera Crowleya.

Świadczy o tym dokument wystawiony na aukcję przez Weiser Antiquarian Books – czterostronnicowy szkic wstępny do prac nad “Tragedią doktora Fausta” Marlowe’a. Znajduje się w nim szczegółowy opis sztuki, wraz z występującymi w niej postaciami oraz notatkami Crowleya. Wystawiona w 1942 roku, w londyńskim Torch Theatre, “Tragedia doktora Fausta” była pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Petera Brooka (ur. 1925). Brook zatrudnił do niej Crowleya jako swego “konsultanta ds. magicznych”, który opiniował odpowiedniość wykorzystanych w niej strojów oraz doradzał w sprawie castingu. Stąd we wspomnianym tu dokumencie obok nazwisk aktorów często pojawiają się jego komentarze: “To dobry człowiek”, “Tego lepiej zabić!”, “Tego może otruć?”.

Więcej informacji na temat wspomnianego dokumentu, prezentującego tajemną stronę historii teatru, znajdziecie w: http://www.weiserantiquarian.com/catalog/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl